Przekaż 1% podatku »

Aktualności

2013-02-07

Kurs wypełniania posążków, 25 stycznia – 4 lutego 2013, Zagórzan

 

Już po raz trzeci, w ośrodku odosobnieniowym w Zagórzanach, odbył się kurs tradycyjnego malowania i wypełniania buddyjskich posążków. Kurs wypełniania posążków poprowadził wieloletni uczeń Lamy Ole Nydahla oraz autorytet w tej dziedzinie – Werner Braun z Niemiec, a prowadzącym kurs malowania posążków była Marta Ruta.  Fundacja Stupa House wspierała to niezwykłe wydarzenie.

 

Pod tekstem, więcej informacji na temat wypełniania posążków buddyjskich.

 

Na kurs do Zagórzan przyjechało około 20 osób z całej Polski, które – pod okiem Wernera – pomalowały i wypełniły blisko 40 buddyjskich posążków (należących do osób prywatnych, bądź ośrodków medytacyjnych). A ponieważ jest to zajęcie, przy którym precyzja i cierpliwość są niezbędne, prace trwały wiele godzin, często nawet do późna w nocy! Najbardziej pracochłonną częścią kursu było malowanie posążków – zajęło blisko tydzień! Zespołowi malarskiemu dzielnie pomagali mieszkańcy ośrodka oraz osoby, które akurat go odwiedzały. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt, bardzo dziękujemy! 

 

Na koniec warto podkreślić, że Zagórzany to idealne miejsce do rozwijania tego typu aktywności. Powstaje tu profesjonalne atelier – na wzór istniejących już w ośrodkach medytacyjnych w Brunszwiku, czy Vyhlídkach – a w przyszłości to właśnie ten ośrodek ma stać się centrum wszelkich działań związanych z tradycją i kulturą buddyzmu Diamentowej Drogi. Dlatego jako fundacja chcemy go regularnie wspierać.  

 

Więcej o wypełnianiu posążków:

 

Wypełnianie buddyjskich posążków to złożony proces. Polega na: 

  • oczyszczaniu ich wnętrza,
  • przygotowaniu materiałów do wypełniania: drzewa życia, rolek z mantrami, itp.
  • wypełnianiu powyższymi materiałami posążka i jego szczelnym zamknięciu.

Po wykonaniu tych czynności, przechodzimy do malowania posążka. W ręce fachowców trafiają posążki zniszczone, zabrudzone, sztucznie patynowane i w zależności od tego czego taki posąg wymaga, odpowiednio zostaje wyczyszczony i w ten sposob przygotowany do pomalowania.

W pierwszym etapie naklada sie na niego baze, potem kolory odpowiadajace szczegółą kanonu Karma Gyadri (każdy aspekt, każdy fragment ma przypisany odpowiedni kolor), nastepnie nakłada się złoto na twarz i oczy posągu. Cały cykl kończy otwarcie oczu czyli symboliczne nałożenie lini źrenic.

Starannie wypełniony i pomalowany, posąg musi zostać pobłogosławiony przez lamę – dopiero wtedy można go postawić na ołtarzu lub w innym miejscu przeznaczonym do medytacji, dopiero wtedy staje się w pełni symbolem doskonałości naszego umysłu.

 

1% podatku

Od 2004 roku, dzięki przekazanemu przez Was 1% na rzecz Fundacji, wspieramy projekty związane z zachowaniem nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachodzie. Więcej
  • FUNDACJA “STUPA HOUSE”

  • ul. Ożarowska 65/67 01-408 Warszawa
  • NIP 527 23 74 823
  • REGON 015079955
  • Nr KRS 0000045988
2012 © Fundacja Stupa House. All Rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone