Przekaż 1% podatku »

Aktualności

2013-03-19

MUSTANG ART&CLIMB EXPEDITION

"Kiedy przeczytałem o Królestwie Mustang, zapragnąłem tam pojechać. Kiedy pojechałem, zapragnąłem, by ten prawie zapomniany świat, istniał zawsze i w niezmienionej formie. Bo odkryłem, że jest to cudowna i niepowtarzalna mieszanka natury Tybetu z naturą religii i tradycji tybetańskiej. Dlatego gorąco wspieram inicjatywę Mustang Art&Climb Expedition. Liczę, że wyniki tej wyprawy przybliżą nam nieznane relikty tej antycznej kultury. I będę czekał na wyniki wyprawy z niecierpliwością.„


Piotr Pustelnik


W kwietniu do buddyjskiego Królestwa LO powszechnie nazywanego Mustangiem położonego w północnym Nepalu - wyrusza polska ekipa wspinaczy i dokumentalistów.


Celem Mustang Art&Climb Expedition jest zebranie materiału o charakterze naukowo-dokumentacyjnym z jedynego tak dobrze zachowanego obszaru dawnego Tybetu. W wyprawie uczestniczą Eliza Kugler, Paula Rettinger - Wietoszko, Krzysztof Gutteter i Piotr Mila.


Obok wielu bezcennych i degradowanych przez cywilizację zabytków na terenie Mustangu znajdują się miejsca nieodkryte - to setki grot wykutych w górskich zboczach, z których część zdobiona jest unikalnymi polichromiami. Groty były używane jako domy, pustelnie, miejsca pochówku i odosobnień medytacyjnych zarówno dla buddystów, jak i dla praktykujących starą religie bon. Do dnia dzisiejszego odkryto tylko część z grot ze względu na trudny dostęp wymagający wysokich umiejętności wspinaczkowych. Celem ekspedycji jest m.in., analiza już odkrytych grot oraz rekonesans dotyczący eksploracji nieodkrytych dotąd, położonych w skrajnie niedostępnych miejscach, zabytków kultury tybetańskiej Górnego Mustangu.


Mustang leży w Himalajach nad rzeką Kali Gandaki, która onegdaj stanowiła szlak komunikacji wymiany handlowej miedzy Chinami a Indiami. Stąd też jego bogactwo kulturowe i religijne. Otoczony jest łańcuchem najwyższych szczytów Annapurny (8061 m n.p.m.) i Dhaulagiri (8167 m n.p.m.).

 
W latach 1450-1992 obszar Królestwa Lo był zamknięty dla wpływów zewnętrznych i wstępu turystów. Leżące na terytorium Nepalu Królestwo miało swoją autonomię, która pozwoliła zachować ów fragment kultury tybetańskiej w formie praktycznie niedotkniętej wpływem cywilizacji - pierwotnej, surowej i nie skażonej kulturowo.


Film dokumentalny, album i wystawy niezwykłych fotografii, fascynujące prelekcje i odkrycia bezcennych zabytków w grotach doliny Kali Gandaki– oto planowane rezultaty projektu Mustang Art.&Climb Expedition.


Projekt organizowany pod patronatem National Geographic, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczyna się w kwietniu 2013. Fundacja Stupa House również przyłącza się do tej wyprawy zapewniając ekipie pełne wsparcie merytoryczne.

 

Życzymy powodzenia, trzymamy kciuki i z niecierpliwoścą czekamy na pierwsze relacje !


--------------------------

Jeśli chcesz wesprzeć ten projekt finansowo możesz wykonać przelew na rachunek: 05 1240 1040 1111 0000 0141 7577 z tytułem: Darowizna na cele statutowe - Projekt Mustang.

1% podatku

Od 2004 roku, dzięki przekazanemu przez Was 1% na rzecz Fundacji, wspieramy projekty związane z zachowaniem nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachodzie. Więcej
  • FUNDACJA “STUPA HOUSE”

  • ul. Ożarowska 65/67 01-408 Warszawa
  • NIP 527 23 74 823
  • REGON 015079955
  • Nr KRS 0000045988
2012 © Fundacja Stupa House. All Rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone