KRS: 0000045988

E-mail: biuro@fsh.pl

Skip to content Skip to footer

Wystawa “Bogactwo Umysłu. Skarby Sztuki Himalajów”

Fundacja Stupa House, we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, oraz Diamondway Buddhism Foundation, organizuje wystawę tradycyjnej sztuki buddyjskiej. Wystawa odbędzie się w Muzeum Manggha w Krakowie, w dniach 15 kwietnia – 27 maja 2018.
W trakcie trwającej siedem tygodni ekspozycji zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć kilkadziesiąt posągów, obiektów rytualnych oraz tanek (malowideł na płótnie). Pochodzą one ze zbiorów kolekcjonerów polskich i zagranicznych, a także z zasobów ośrodków medytacyjnych. Zostały wykonane w Indiach, Nepalu i Tybecie zgodnie z wielowiekową, przekazywaną z mistrza na ucznia sztuką.

Interesującym aspektem sztuki buddyjskiej jest to, że obiekty mają wartość nie tylko estetyczną czy historyczną, ale i praktyczną – buddyści korzystają z nich w medytacji. Każdy obiekt ma więc nie tylko znaczenie zewnętrzne, estetyczne, ale i wewnętrzne – symboliczne, nawiązujące do nauk Buddy.

Kuratorami wystawy są Eva i Manfred Seegers – znawcy filozofii i sztuki buddyjskiej. Od ponad 15 lat organizują wystawy tradycyjnej sztuki buddyzmu tybetańskiego – między innymi w Londynie, Monachium, Berlinie, Innsbrucku, Wiedniu, Bratysławie, a także w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zapraszamy na dedykowaną wystawie stronę www.skarbyhimalajow.pl.

Dodaj swój komentarz

Imię
E-mail
Komentarz