KRS: 0000045988

E-mail: biuro@fsh.pl

Skip to content Skip to footer

Sukces wystawy „Bogactwo Umysłu. Skarby Sztuki Himalajów”

Blisko 6 tysięcy osób odwiedziło Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, by w dniach 15 kwietnia do 27 maja 2018 roku obejrzeć wystawę pt.: „Bogactwo umysłu. Skarby sztuki Himalajów”. Zaprezentowano na niej 120 unikalnych obiektów, takich jak posążki, tanki (malowidła na płótnie) oraz przedmioty rytualne. Wszystkie wykonano w Indiach, Nepalu i Tybecie zgodnie z wielowiekową tradycją buddyzmu tybetańskiego, który dziś rozwija się także na Zachodzie.

Podczas sześciu tygodni trwania wystawy dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady o buddyzmie i sztuce buddyjskiej. Odbywały się one prawie w każdy weekend w Muzeum Manggha oraz w Buddyjskim Ośrodku Diamentowej Drogi w Krakowie i za każdym razem gromadziły około 100 osób. Fundacja Stupa House zapewniła też oprowadzania kuratorskie po wystawie, które odbywały się kilka razy w tygodniu, za każdym razem przy maksymalnej liczbie uczestników. W czasie oprowadzania można było dowiedzieć się między innymi, że większość oglądanych obiektów ma wartość zarówno estetyczną, jak też praktyczną – buddyści korzystają z nich w swojej codziennej medytacji. Zapraszają one umysł do rozpoznania zawartej w nim ponadczasowej doskonałości.

Przygotowania do wystawy rozpoczęliśmy już 2 lata wcześniej i było to nie lada wyzwanie, przede wszystkim pod względem logistycznym – mówi jedna z organizatorek. Wszystkie eksponaty zostały bowiem wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów, ośrodków medytacyjnych i fundacji z kilku krajów europejskich, między innymi Niemiec, Włoch, Szwajcarii oraz Polski.

Dość wyjątkowe było również zakończenie wystawy i mam na myśli to mniej oficjalne – wspominają organizatorzy. 27 maja był co prawda ostatnim dniem wydarzenia, natomiast prace nad demontażem wystawy, zapakowaniem i wysłaniem eksponatów trwały jeszcze dwa dni. Tak więc całość zakończyła się dokładnie 29 maja, czyli w Dniu Wesak – najważniejszym buddyjskim święcie, obchodzonym w wielu krajach Azji i celebrującym dzień narodzin, oświecenia i śmierci Buddy Siakjamuniego.

W Polsce wystawa została zorganizowana po raz pierwszy, natomiast w Europie jest już znana od ponad 15 lat i gościła między innymi w Londynie, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Bratysławie oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Biorąc pod uwagę duży sukces polskiej edycji oraz sześciotysięczną grupę odwiedzających z całej Polski, już zastanawiamy się nad ponownym jej zorganizowaniem a może nawet cyklem wystaw.

Fundacja Stupa House była współorganizatorem wystawy i jesteśmy z tego dumni! 🙂

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Imię
E-mail
Komentarz